image description

Kedilerde Bakım Ve Beslenme

Kedilerde bakım ve beslenmeyi 3 ana başlık altında inceleyebiliriz.

  1. Yavru kedilerde bakım ve beslenme

Normal gelişimini 60-63 günde anne karnında tamamlayan yavru kediler gözleri ve kulakları kapalı olarak doğarlar.Yeni doğan yavru kedicikler anne kedinin şefkati , vücut sıcaklığı ve sütü olmadan normal ebeveynleri gibi olamazlar. 14 günlük olduklarında gözleri ve kulakları açılır hale gelir.Anne kedi yavrularını en az  45-65 günlüğe kadar emzirmelidir. Bu süreden kısa anne sütü ile beslenen yavru kediciklerde immun sistem zayıf kalır. En ufak bir enfeksiyona karşı çabuk yenilirler. Ayrıca anne sütünden alacağı kalsiyum ve fosfor gibi iz elementlerin yokluğunda kemik ve kas hastalıklarına yakalanırlar. Bu sebepten dolayı mutlaka yavru kediciklerin 45-65 gün anne altında bırakılması yani emzirilmesi tavsiye edilir. Anne kediler sosyal hiyerarşik düzen gereği yavrularını 2-2,5 aylık olduktan sonra terk ederler. Her yavru kedi kendi besin ihtiyacını karşılamakla sorumlu olurlar bu dönemlerinde.

Annesi tarafından terk edilmiş veya annesi ölmüş yavru kedilerin beslenmesi ve bakımı anne şefkati ve sıcaklığında olmalıdır. Bilindiği üzere yavru kedicikler vücut sıcaklığını kendileri ayarlayamazlar. Anne kedi vücut sıcaklığı ile yavrularının vücut sıcaklığını ayarlar. Ayrıca bu dönemdeki yavru kedicikler anne kedinin diliyle yaptığı yalama işlemi hem onların temizlenmesini hem de genital organları uyararak dışkılamasını ve idrar yapmasını sağlar. Sağlıklı bir anne kedi yavrularını saat başı emzirmesi gerekir.yavrular büyüdükçe bu sayı kademeli olarak azalır. Süt emzirme döneminin son 1/3 lük zamanında anne kedi yavaş yavaş yavrularına katı mama yemeyi öğretir. Yavru kediler sütten kesildikten sonra katı mama ile beslenmeyi öğrenmiş olmalıdır.

Annesi olmayan bakıma muhtaç yavru kedilere bakım ve beslenme şu şekilde yapılmalıdır.

–          Yavru kedi pisliklerden ve pirelerden arındırılmalıdır.

–          Vücut sıcaklığı kontrol edilmeli. Soğuksa hemen fönle ısıtılmalıdır.Vücut sıcaklığı yerine gelmiş kedinin anne sıcaklığını vermek için onu sürekli sıcak tutacak basit düzenekler yapılmalı.

–          Yavrunun küçüklüğüne göre öğün sayısı ve miktarı belirlenmeli ve beslenmeli

–          Dışkılama ve idrar yapması için hafif ılık suyla ıslatılmış pamukla poposuna masaj yapılmalıdır.

–          2 aylıktan büyük olan yavru kedilere katı mama alışkanlığı kazandırmak için süt içine azar azar kuru mama veya konserve katıp yedirilmelidir.Yavru bir kedinin besin ihtiyacı fazla olduğundan enerjice ve proteince zengin gıdalarla beslemek gerekir.

–          Uzun tüylü bir kedi yavrusu ise en az hafta da bir taranmalıdır.

–          Rutin veteriner hekim muayenesi ve kontrolü yapılmalıdır.

NOT: Durumu kötü olan yavru kediciklerin bakım ve beslenmesi için en yakınınızda bulunan bir veteriner hekime danışın veya götürün. Bu bilgiler yavru kediciklerin bakım ve beslenmesi için size bir öneri niteliğindedir.

2.Yetişkin kedilerde bakım ve beslenme

Eşeysel olgunluk yaşına gelmiş yavru kediler artık yetişkin sayılır. Eşeysel olgunluk yaşı kedilerin beslenme ve çevre şartlarına göre değişkenlik gösterir. Dişilerde eşeysel olgunluk yaşı 6-8 ay erkeklerde 7-12 ay dır.Eşeysel olgunluk yaşından 7 yaşına kadar olan kediler yetişkin kediler olarak nitelendirilirler. Bu yaştaki kedilerin beslenmesi oldukça kolaydır. Günde 2 -3 öğün mama ,önünde sürekli bulunacak taze su ve eşeleyebileceği bir kum kabından başka gereksinimi olmaz. Bu yaştaki kedilerin beslenme alışkınlığına göre dışkılama ve idrara çıkma sayı ve miktarı değişkenlik gösterir.Haftada bir taranmalı ve tırnakları uzun ise kesilmelidir.rutin veteriner muayenesi ve kontrolü altında tutulmalıdır.

Eşeysel olgunluk yaşından sonra dişi kediler yılda birkaç kez  regl yani kızgınlık dönemi gösterirler. Bu dönemdeki dişi kedilerin evden kaçma, kaybolma ,yüksekten düşme ve erkek kedilerle boğuşmasından dolayı ısırık ve tırmalama yarası ile karşı karşıya gelme ihtimali çok yüksek olduğundan kontrol altında tutulmalı.

Hamile kedilerin beslenmesi de ancak yüksek protein ve enerjice zengin olan gıdalarla yapılmalıdır. Sert ve ani hareketlerden kaçınılmalı ve fazla mıncıklanmamalıdır.

Size istenmeyen yavru bebekler getirmemeleri için veteriner hekiminizle temas halinde olun.

3.Yaşlı kedilerde bakım ve  beslenme
Yaşlı kedilerde bakım ve beslenme kedinin fizyolojik durumu ve sağlığına göre ayarlanmalıdır. Yaşlı kedide herhangi bir rahatsızlık yoksa enerjice düşük proteince yüksek gıdalar seçilmelidir. Yaşlı kediler için rasyone edilmiş hazır paket mamalar piyasada bulunmaktadır. Kedinizin fizyolojik durumunu göz önüne alarak vereceğiniz mama miktarı ve öğün sayısını veteriner hekiminizle danışarak belirleyin.

Obezite eğilimi olan kedilerin bakım ve beslenmesi , kısırlaştırlmış-kastre edilmiş kedilerin beslenmesi, karaciğer yetersizliği olan kedilerin beslenmesi veya herhangi bir yetersizliği olan kedilerin beslenmesi konusunda veteriner hekiminizden detaylı bilgi alın.

Candy Veteriner Kliniği-Gayrettepe

01.10.1973 Ş.Urfa Suruç doğumlu olup ilk öğrenimimi Suruç Namık Kemal İlk Okulu’nda , orta öğretimimi Suruç Mimar Sinan Ortaokulu’nda ve lise öğrenimi mide İstanbul Kocasinan Lisesi’nde tamamladım. Kredili sistemin ilk kurbanlarından olduğum için ilk üniversite sınavı denemem hüsranla bitti. İkinci denemem de çok sevdiğim mesleğimi bana veren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ ni kazandım.İlk iki yılı bu fakültede okudum. Sonra yatay geçişle İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesine geçiş yaptım. Beş yıllık üniversite eğitimimi iyi bir derece ile bitirdim. Evli ve 3 kız çocuk babasıyım. Mesleki deneyimimi aşağıda açıkladığım yerde ve zamanlarda edindim. Mezun olmadan önce staj öncesi ve staj döneminde İstanbul Fatih Hayvan Hastanesinde gönüllü olarak çalıştım.(1998-2000) Mezun olduktan sonra Ataköy Sevgi Veteriner Kliniğini 1 yıl boyunca veteriner pratisyen hekim olarak işlettim. (2000-2001) Askerlik vazifem için, askere yedek subay olarak İsparta Eğirdir ilçesine gittim.Veteriner şube müdürlüğü , gıda kontrol subayı ve muayene komisyon üyeliği görevlerini yaptım. (2001-2002) Askerlik vazifem bittikten sonra İstanbul Beşiktaş Belediyesi Hayvan Kısırlaştıma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 1 yıl boyunca sözleşmeli vet. hek. olarak çalıştım.Bu zaman içinde geceleri Tarabya Petlife Veteriner Kliniğinde gece hekimliği yaptım. (2002-2003) Edindiğim bilgiler ve tecrübeye dayanarak kendime ait olan kliniğimi açtım. Hayvanlara ve dolayısı ile mesleğime olan sevgime dayanarak mesleğimi icra ediyorum.