image description

Kedilerde Kaşıntı

Kedilerde kaşıntı birçok nedenden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Kaşıntı genellikle lokal olarak görülmek ile beraber bazen genel bir kaşıntıda söz konusu olabilir. Kaşıntı genelde kedi sahipleri tarafından önemsenmemektedir. Oysa ki kaşıntı birçok problemin habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka dikkate alınmalı ve gerekli muayene yaptırılmalıdır.

Kedilerde kaşıntıya neden olabilecek çok faktör vardır. Bu faktörlerden kısa kısa bahsedeceğiz.

  • Kaşıntı denildiğinde akla ilk gelen dış parazitlerdir. Pire, bit, kene ve uyuz gibi dış parazitler vücut yüzeyinde ve deri üzerinde çeşitli lokal tepkilere neden olarak kaşıntıya sebep verir. Kedilerde kaşıntının en büyük sebeplerinden birisi bu dış parazitlerdir.
  • Deri ile alakalı birçok hastalıkta kaşıntı görülebilir. Çeşitli basit deri enfeksiyonları, pyoderma, mantar gibi deri hastalıklarında çeşitli derecelerde kaşıntı gözlemlenebilir.
  • Kulak enfeksiyonları ciddi kaşıntılara sebebiyet veren durumlardan birisidir. Özellikle baş ve kulak bölgesi şiddetli şekilde kaşınır.
  • Bazı alerjik reaksiyonlar kaşıntıya neden olabilir. Kedilerde alerjiye sebep olabilecek çok sayıda madde vardır. Hatta bireysel hassasiyeti göz önünde bulundurursak hemen hemen her madde bazı kedilerde alerjilere sebep olabilir. Alerjinin değişik belirtileri vardır. Kaşıntı durumu bu belirtiler arasında yer alabilir.
  • Çeşitli böcek sokmaları lokal tepkimelere sebebiyet vererek kaşıntıya neden olabilir. Böcek sokmalarında kaşıntı genellikle sadece belli bir bölgededir.
  • Çeşitli endokrin sistem hastalıkları ve sistemik bazı hastalıklar kaşıntıya neden olabilir. Bu tarz durumlarda kaşıntı genellikle tüm vücutta görülür.
  • Hijyen eksikliği ve kirlilik gibi nedenler ile kedi kendisini rahatsız hissederek kaşınabilir.

Kaşıntının çok daha farklı sebepleri olabilir. Fakat genel olarak kedilerde görülen kaşıntıların nedenlerini bu şekilde özetlemek mümkündür. Özellikle deri hastalıkları ve sistemik hastalıklara bağlı olarak meydana gelen kaşıntılara en kısa sürede veteriner hekiminizin müdahale etmesi gerekir. Aksi takdirde daha farklı ve daha büyük problemler ortaya çıkabilir.