image description

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri

Köpeklerde hamilelik dönemi ve hamilelik belirtileri;

Hamile olmak doğada bulunan bütün memeli dişilerin yaşadığı bir durumdur. Dünyaya yeni bir canlı getirebilmek için hamile olmaları gerekir. Diğer memeli hayvanlarda olduğu gibi köpeklerde de hamilelik dönemi yaşanır. Köpeklerde hamilelik süreci yaklaşık olarak 63 gün sürer. Bu süre köpeğin ırkına göre değişiklik göstermektedir. 

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri 

Hamilelik belirtileri bütün memeli canlılarda benzerlik gösterir. 

 • İştah artması 
 • Kilonun artması 
 • Karnın yuvarlaklaşması 
 • Uykularının artması 
 • Meme uçlarının uzamaya başlaması 
 • Memelerin büyümesi köpeklerde hamileliğin başlıca belirtileri arasında yer alır.  

Köpeğinizde bu belirtiler varsa vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz. Kesin sonucu veteriner muayenesi sonrası öğrenerek bundan sonrası için bir bakım planı hazırlamalısınız. 

Köpeklerde Hamileliği Tespit Etme Yöntemleri 

Köpeklerin hamile olup olmadığını tespit etmek için genel olarak kullanılan üç yöntem vardır. 

1.Ultrason: Köpeklerde hamileliğin tespiti için en çok kullanılan yöntemdir. Köpeğinizde hamilelik belirtilerini görüyorsanız ve hamile olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden bir veterinere gitmelisiniz. Köpeğiniz eğer hamileyse ve 21 gün geçtiyse veteriner ultrason yöntemini kullanarak size yavrular ve hamileliğin gidişatı hakkında gerekli bilgileri verecektir. 

2.Ekografi

3.Elle Muayene: köpeğinizi evinizde elinizle muayene ederek hamile olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun için karın bölgesini dikkat bir şekilde yoklamanız gerekir.

Köpeklerde Hamilelik Döneminde Veterinere Gitmeniz Gereken Durumlar 

Köpeklerin hamilelik döneminde veteriner muayenesini aksatmamanız gerekir. Bu süreç içerisinde oluşabilecek bazı aksiliklerde hemen veterinere gitmelisiniz. 

 • Köpeğiniz hamilelik sürecinde kusuyorsa 
 • Köpeğinizde hamilelik sürecinde aşırı halsizlik gözlemliyorsanız 
 • Hamilelik süreci 70 günden daha uzun sürdüyse 
 • Köpeğinizin doğumu başladığı halde kasılmalarında ki güçlüğe rağmen yavru doğmadıysa 
 • Köpeğinizin son yavruyu doğurma süresi 24 saati geçtiyse mutlaka bir veterinere gitmelisiniz. Aksi takdirde hem anne köpek hem de yavru köpekler için beklenmedik ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.  

Köpeklerde Doğumun Yaklaştığı Nasıl Anlaşılır? 

Köpeklerde doğuma az kalan zamanlarda memeler iyice büyür. Hatta elinizle hafifçe sıktığınız zaman ucundan süt geldiğini bile görebilirsiniz. 

Köpekler doğuma yaklaştıkça iyice huzursuzlaşır. Sürekli rahat doğum yapabileceği bir yere aramaya başlar. Doğum yaparken tenha yerler tercih ederler. 

Vulva dışarıya doğru büyümüştür ve köpekler sürekli yalar. 

Doğumun başlayacağının en önemli belirtisi vulvadan gelen sıvıdır. Doğumdan yaklaşık 1 – 2 saat önce gelen bu sıvı doğumun başladığının habercisidir. 

Köpekler Kaç Yavru Doğurur? 

Köpeklerde yavru sayısı ırkların büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Büyük ırk köpekler 13 ile 14 yavru doğurabilirken, orta ırk köpekler 5 ile 6 yavru doğurabilir. Bir köpek tek seferde iki köpek ile çiftleşmesinin sonucu olarak iki farklı köpekten yavrular doğurabilir.